Staňte se profesionály v servírování vína
"Právě jsme dovezli vína známá z filmu DOBRÝ ROČNÍK (A Good Year)!"
Více...Trapistická piva
jsou piva vyráběná trapistickými mnichy v jedenácti trapistických klášterech, z nichž šest je v Belgii dva v Holandsku a po jednom pak ve Francii, Rakousku a USA (Achel, Chimay, Orval, Rochefort, Westmalle, Westvleteren, La Trappe, Zundert, Mont des Cats, Stift Engelszell a Spencer). Pouze deset z nich ale může užívat logo "Authentic Trappist Product" (ATP) - francouzský klášter Mont des Cats je vedený zatím jako "čekatel" (pivo vyrábí za pomoci trapistických mnichů z opatství Chimay). Nejslavnější jsou trapistická piva pocházející z Belgie a Holandska, tato piva jsou ve světě vyhlášená a velice žádaná, některá z nich dokonce užívají status kultovní (Westvleteren, Orval).
Kdo jsou trapisté? Trapisté jsou členové reformovaného řádu cisterciáků přísné observance (O.C.S.O. - Ordo Cisterciensis Strictioris Observantiae), který vznikl jako přísnější odnož benediktinů-cisterciáků v polovině 17. století v klášteře La Trappe (odtud název trapisté) v Normandii (Francie).
Život trapisty je velice tvrdý a má přísná pravidla. V katolické církvi se řadí k nejpřísnějším. Trapisté zachovávají řeholi sv. Benedikta, kde se kromě motlitby klade velký důraz na manuální práci. Heslo benediktinů zní: „Ora et Labora“ - z latiny, „modli se a pracuj“. Trapisté tak spojují nevídanou kázeň s fyzickou prácí, modlitbou a mlčením, neboť ticho vytváří prostor pro vnímání Boha.
Trapisté si na provoz kláštera vydělávali odjakživa sami. Provozovali řemeslnou výrobu, zemědělství nebo chov zvířat (ovce apod.), aby nakonec poté, co v polovině 19. století přesídlili z Francie do Belgie, kde pomáhali vybudovat mnišství, zjistili, že zisky z těchto činností, potažmo z nekvalitní půdy, je v novém prostředí neuživí. Adaptovali se tedy na místní tradice a dostupné suroviny a v roce 1884 začali vařit unikátní pivo, které postupem doby získalo téměř neměřitelný věhlas.
Trapistická piva zaručují svůj původ a vysokou kvalitu, navíc se vyznačují celou řadou specifických vlastností, kvůli kterým má smysl je pít (bez ohledu na cenu).
K napsání tohoto článku jsem se nechal inspirovat několika ochutnávkami těchto mimořádných klášterních piv, jejichž vůně a chuťová komplexita je tak vysoká, že neseznámit se s nimi by byl velký a neodpustitelný hřích. Není pochyb o tom, že stejně jako víno, koňak, rum nebo whisky, i pivo má své neohraničené dimenze, které jsou těmi "trapistickými", neustále rozšiřovány.
VIP sleva 5 %
Při ročním obratu nad 7 500 Kč
( kromě vína z Bordeaux )
více informací
Staňte se profesionály v servírování vína