Americká piva nemají příliš oslnivou tradici, takže termín „americké pivo" nutně nemusí být tradiční známkou původu. Původní obyvatelé Ameriky pivo prostě nevařili – Indiáni se víc věnovali přírodním omamným látkám než pivu. Navíc díky všem národům, které do Ameriky vpadly a ničily místní kulturu hlava nehlava, mnoho obyčejů a tradic původních obyvatel (včetně jich samotných) nepřežilo. Pivní kulturu Ameriky prostě není lehké mapovat.
..
Historie prvních amerických piv se datuje od konce 15. století, kdy osadníci z Anglie a Španělska začali vařit pivo podobné evropskému dřív, než postavili svoje první sruby. S vařením piva v Americe pak pokračovali němečtí mniši, kteří zakládali další a další pivovary. Americké pivo nebylo v té době moc dobré, takže nastoupivší prohibice v roce 1920 mohla být brána také jako jeho záchrana. Před prohibicí fungovalo v USA více než 2000 pivovarů. V sedmdesátých letech 20. století pak v celých Státech vařilo pivo pouze 89 pivovarů, což byl nejnižší počet v historii.
V počátcích amerického pivovarnictví se vařilo mnohem méně stylů piva. Poté američtí sládci začali experimentovat s doma vypěstovanými chmely a dalšími surovinami, hodně cestovali, hlavně do Německa a Británie, přidali vlastní techniku a možná i nechtěně vytvořili jedinečné pivo, které se vzepřelo konvenčním kategoriím. Namísto nezáživného světlého piva byl najednou na světě „Američan“, pivo nové, hlučný hybrid tradičního starého evropského piva obohacený o intenzivní vůni a unikátní chmelovou chuť - svěží, s neutrální příchutí kvasnic a zdravou dávkou chmele s nádechem citrusů, ideální nebo zcela vhodné pro odvážného ducha s touhou po dobrodružství, který se ukrývá v nás všech.
Časy se mění, a tak souběžně vedle nadnárodních obřích pivovarů vznikají nové, menší řemeslné pivovary, které americké pivo postupně vrací zpět mezi nejlepší piva světa. Pokud se rozhodnete americká piva ochutnat, počítejte s tím, že téměř vždy se bude jednat o výraznější, silnější nebo více chmelenou verzi určitého pivního stylu. Není jednoduché si na robustní americká piva zvyknout, ovšem pokud je někdy ochutnáte a zaujmou vás, zcela jistě s nimi zůstanete navždycky (tak jako já).
Základní americké pivní styly
GOLDEN ALE
Jinak také "letní hasič žízně", v USA je Golden ALE považovaný za základní pivní styl – univerzální standard, částečně podobný americkému stylu Pale ALE, ale s nižším obsahem alkoholu, méně hořké, ale více svěžejší. Prostě nepřekonatelně lehké letní pivo s vysokou karbonací, jehož úkol je jasný – uhasit žízeň a osvěžit!
AMERICAN PALE ALE (APA)
Jedná se o svrchně kvašené pivo, které pravděpodobně vyvolalo americkou revoluci řemeslného piva. Hlavní chmelovou odrůdou je Cascade. Američané vzali do svých rukou anglický Pale ALE a vytvořili z něj vlastní pivo. Chuť tohoto světlého/případně polotmavého ALE je plná a výrazně sladová, s tóny tropického ovoce (pomeranč, grep, citron) a borovice, mnohdy také mírně karamelová. Lahodná hořkost prostupuje pivem od prvního doušku až po poslední lok. APA jsou prostě více chmelená a hořká, ale ne tak jako IPA.
AMERICAN STRONG ALE (ASA)
Jsou piva víceméně stejná jako APA, liší se bohatší základnou karamelového sladu, více chmelovým charakterem a vysokým obsahem alkoholu.
AMERICAN IPA
Jedná se o více chmelené Pale ALE, inspirované britským stylem IPA ("Indian Pale ALE"). Ovšem americká piva mají nejen mnohem vyšší obsah alkoholu než jejich britské protějšky, ale navíc obsahují vyšší množství chmele a sladu, což vytváří pivo s podsaditým sladovým základem, s tóny pryskyřičné borovice, citrusů a tropického ovoce. Proces chmelení za studena ("Dry Hopping") umožňuje, aby éterické oleje obsažené v chmelu pronikaly do piva, což vytvoří výrazné vůně, kterými jsou americká piva IPA tak proslulá.
AMERICAN DOUBLE IPA
Double IPA nebo také "Extra IPA" je více chmelená varianta stylu IPA. Američtí sládci reagovali na zvýšení zájmu o chmelové chutě a napěchovali double IPA chmelem. Pivo je silné a hořké, většinou s obsahem alkoholu okolo 7,5 % a více. Chuť vykazuje intenzivní chmelovou stopu se silnou příchutí grapefruitu, dalších citrusů a výrazných borovicových tónů. Všechny tyto vlastnosti se drží karamelového sladu, který představuje dokonalou protiváhu.
AMERICAN IMPERIAL IPA
A pokud "Double" nestačí, na scénu přichází Imperial IPA (nebo také Triple IPA). Imperial/Triple IPA je ještě intenzivnější a více chmelová verze. Stupeň hořkosti se zde vyšplhá na hranici 100 IBU a výše, navíc se úroveň alkoholu zpravidla zvyšuje nad 8 %. "Imperializace" stylu IPA je na absolutním vrcholu. Tripel IPA ale neznamená, že je zde všeho třikrát víc. Tripel je ještě více sladové, ještě více chmelové, a ještě více alkoholové, navíc rovnováha chuti se vychyluje na stranu chmelové hořkosti.
AMERICAN PUMPKIN ALE
Pumpkin (dýně) je výhradně americký styl, takže na piva tohoto stylu možná nikde jinde nenarazíte. Obvykle světle oranžové pivo s lehce nahořklou, výrazně kořenitou příchutí, které může chutnat jako dýňový koláč politý horkým ciderem. Jemné, sladké a pikantní!
AMERICAN LAGER
Současný americký ležák má obvykle bronzovou barvu a krásnou pitelnost. Pokud si někdo vybaví, co se v minulosti říkalo o amerických "Lager" pivech, možná se i na současná spodně kvašená piva bude dívat se stejným despektem jako na ta původní. Nicméně hodně se toho ve výrobě amerických ležáků změnilo. Dnes je "American Lager" osvěžující pivo s působivým chmelovým akcentem, které můžete bez problémů pít třeba i celý večer.
AMERICAN PALE LAGER
APL je intenzivnější verzí typického amerického ležáku. American Pale Lager o sobě říká: "Proti běžnému ležáku mám v sobě více sladu, více síly a více chmele, jinak jsem ale stejně osvěžující!".
AMERICAN STOUT
Toto pivo přímo oplývá nejen větší dávkou chmele, ale také výraznými aromatickými a chuťovými přísadami jako je káva, mexická čokoláda, vanilka nebo ovoce (maliny, třešně). "American Stout", nabízí více pestrosti a rozmanitosti, větší chuťovou hloubku, výraznější chuť a značnější obsah alkoholu. Pokud toto pivo zraje v dubových sudech, do chuti se přenášejí tóny americké bourbon whisky, skotské whisky nebo rumu.
AMERICAN PORTER
Mnohý americký Porter posouvá hranice do všech směrů (a rozměrů). Američtí sládci pojali tento styl jako do černa zbarvenou mozaiku složenou z různých přísad. V americkém Porteru je jako obvykle všeho tak trochu víc. Od hořkého chmele, přes sladkou pikantní vanilku až po kouř z ohně, všechno zde krásně ladí. A přidáme-li pražené, karamelové, kávové a čokoládové tóny obohacené šokujícím chmelovým buketem, máme zde fascinující pivo, plné, silné a komplexní. Zrání v dubových sudech je pro tento styl stále běžnější.
AMERICAN BARLEY WINE
Američtí sládci ponořili do piva více chmele a dodali mu ještě větší chuťovou komplexitu a výraznější alkoholový náboj. "American Barley Wine" je silné tmavé pivo s propastně hlubokou, chmelově-ovocnou chutí s ještě širším chmelovým profilem, obohacenou o tóny španělského fortifikovaného vína (však také proto je v názvu tohoto stylu zmínka o vínu (Barley Wine = ječné víno).
↑ zobrazit méně
..
zobrazit více ↓
PRIMEUR CZECH s. r. o. | Volarská 381/12, 148 00 Praha 4 | Tel./fax: 244 910 416, 244 910 496 | E-mail: info@topvino.cz
Osobám mladším 18 let alkoholické nápoje neprodáváme
Kopírování jakéhokoli obsahu těchto webových stránek bez souhlasu majitele autorských práv není povoleno.