Historie piva sahá několik tisíc let před náš letopočet. Vyrobit alkoholický nápoj z obilí dokázali již staří Sumerové, nicméně jejich pivo určitě nemělo dnešní vlastnosti.
V Evropě nastal zlom ve vnímání piva přibližně v pátém století našeho letopočtu po pádu římského impéria, které bylo pokořeno Barbary (možná právě odtud pochází příměr, že pivo je nápoj barbarů). V historických záznamech se totiž praví, že právě Barbaři p ..ozvedli pivo do naší novodobé kultury. O několik století později se do vaření piva pustily také různé mnišské řády. Vzdělaní mniši kvalitu piva neustále zdokonalovali, neboť pivo v době půstu nejen sami konzumovali, ale jeho prodejem také získávali finanční prostředky na provoz klášterů.
Pivo je mírně alkoholický kvašený nápoj, který se nedestiluje, ale vaří. Základní surovinou pro jeho výrobu je obilný slad, (převážně se jedná o ječmen či pšenici, ale používají se i jiné obilniny, například žito nebo oves), chmel, kvasnice a voda. K získání vyššího obsahu alkoholu se používá také cukr. K dochucení piva se zpočátku používali různé byliny a koření, později se k nim přidal chmel, který do piva vnesl hořkou příchuť. Navíc chmel slouží také jako konzervační prostředek, který pivu dodává trvanlivost.
- Piva dělíme na tři základní druhy (světlá, polotmavá a tmavá) a tři kategorie: svrchně kvašená (ALE „ejl“), spodně kvašená (lager neboli ležák) a spontánně kvašená (lambic nebo gueuze).
Na současném pivním trhu ovšem existuje nespočetné množství pivních stylů. Ať už se ale jedná o piva sladká po sladu, hořká po chmelu, kyselá piva pocházející ze spontánního kvašení či sudového zrání, piva ochucená ovocem, bylinami, medem nebo kořením, piva zrající v dubových sudech po skotské whisky, bourbonu, koňaku nebo sherry, vždy se jedná o nápoj, jehož kvalitu určují použité suroviny.
Bez kvalitních surovin se špičkové pivo vyrobit nedá. A to by měly mít na paměti hlavně některé „mamutí“ pivovarské společnosti vyrábějící tzv. „europiva“, což jsou komerční piva se slabou sladovou chutí a líbivou hořkostí (obvykle spodně kvašená), vyráběná v obrovském objemu za pomoci různých náhražek, jako jsou tzv. chmelové extrakty, isoextrakty a náhražky sladu – tedy glukózové či maltózové sirupy) apod. ↑ zobrazit méně.. zobrazit více ↓