GLEN SCOTIA Distillery
je zajímavá palírna s historií lemovanou úspěchy i neúspěchy. Vždy se ale dokázala vrátit, neboť díky unikátní konstrukci kotlů měla její whisky vždy vynikající úroveň.
Glen Scotia je jednou z nejmenších palíren ve Skotsku. Nachází se na poloostrově Kintyre, v oblasti zvané Campbeltown, obklopená ostrovy Islay a Arran. V minulosti byl poloostrov Kintyre považovaný za kolébku pálení whisky ve Skotsku. Destilace whisky je zde dokladována již v roce 1609. Za největšího rozmachu v 19. století tady pracovalo 28 ze 129 tehdy fungujících skotských palíren whisky, čemuž by dnes již málokdo věřil. V průběhu času zůstaly pouze tři palírny, které díky určitým chuťovým zvláštnostem nejenže v Campbeltownu přežily, ale navíc si užívají téměř kultovního postavení. Jednou z nich je Glen Scotia.
Palírna Glen Scotia („glen-skoša - údolí Skotů“) byla založena v roce 1832 firmou Stewart & Galbraith. Ve svých počátcích se nazývala jednoduše "Scotia". Sídlí ve městě Campbeltown, kterému se říká Viktoriánské hlavní město whisky. Toto město dalo jméno i celé oblasti. Zakladatelé firmu provozovali šedesát let. V roce 1891 palírnu koupil známý průmyslník Duncan McCallum. Ten se sice zasloužil o stavbu nových sladovacích prostor, jejichž průčelí nyní tvoří dominantu hlavní ulice Campbeltownu, nicméně skončil nešťastně. Když zjistil, že byl podveden při obchodu, utopil se v Campbeltown Loch (psal se rok 1930).
Historie praví, že po jeho smrti do palírny vstoupil zlý duch. V průběhu krátké doby se zde vystřídalo několik vlastníků, ale nikdo se již nedokázal přiblížit úspěchu prvních majitelů. Poslední, a jak se zatím ukazuje nejúspěšnější znovuvzkříšení, se datuje rokem 1999. Pod vedením společnosti Loch Lomond Group (vlastní také palírnu Inchmurrin a Loch Lomond) a jejího manažera Iana Mc Alistera byly realizovány rozsáhlé investice do vybavení. Renovaci zažily oba ojediněle konstruované kotle a sklady sudů byly rozšířeny tak, aby všechna zrající whisky mohla být vystavena slanému mořskému vzduchu.
Glen Scotia používá při výrobě vodu z hlubokého místního pramene Croshill Loch. Slad pro výrobu pochází od firmy Greencore Maltings v jihozápadním Skotsku. Palírna má jeden "wash still" s kapacitou 16 000 litrů a jeden "spirit still" s kapacitou 12 000 litrů. Oba kotlíkové destilační přístroje mají cibulovitý vzhled s krátkými širokými krky. Odvod par navrchu běží skoro horizontálně, což není příliš obvyklé. Zrání probíhá výhradně v sudech z amerického dubu, ve skladu s kapacitou 7 500 sudů. Glen Scotia má pouhých 7 zaměstnanců – hlavního manažera, manažera prodejny a 5 pracovníků ve vlastním provozu. Současný roční objem výroby je okolo 500 000 litrů whisky.
- Whisky Glen Scotia zaznamenaly v posledních dvou desetiletích ohromný vzestup. Zrají výhradně v sudech z amerického bílého dubu, někdy také v kombinaci bourbon/sherry. Nejenže skvěle chutnají, ale také elegantně vypadají. Jejich osobitá chuť s lehce nasládlou karamelizovanou ovocnou příchutí se spoustou koření (vanilka, dub, lékořice) a s popraškem mořské slanosti je dokonale provedenou ukázkou typického přímořského stylu.