Lihovar Ben Nevis stojí na úpatí stejnojmenné nejvyšší hory Spojeného království Británie Ben Nevis (v gaelštině Beinn Nibheis/Hrozivá hora, výška 1344 metrů), nedaleko od města Fort William (Západní Vysočina Skotska/West Highland).
Legenda říká, že Hector McDram byl obr, který vlastníma rukama vytvořil hory a údolí Ben Nevis. Když p ..o práci odpočíval, uvařil si z pramenité vody uklidňující nápoj. A ten se zázrakem proměnil v nebeskou rosu - vodu života (aqua vitae/Uisge Beatha). Palírna Ben Nevis pak na základě tohoto příběhu jednu ze svých whisky pojmenovala Dew of Ben Nevis whisky (rosa z Ben Nevis).
Palírnu Ben Nevis založil v roce 1825 John McDonald, přezdívaný "Long John" (přezdívku získal díky své výšce, měřil 194 cm). Ben Nevis patří mezi nejstarší lihovary ve Skotsku - jako jeden z prvních získal licenci k destilaci whisky. Palírna se proslavila již prvním výrobkem "Long John´s Celebrated Dew of Ben Nevis" (Johnova proslulá rosa z Ben Nevis).
Ben Nevis až do roku 1920 stále vlastnili potomci původních majitelů. V polovině minulého století koupil lihovar kanadský dobrodruh Joseph Hobbs. Hobbs vydělal jmění dovozem (pašováním) skotské whisky do USA během prohibice. Do historie se zapsal výjimečnou obchodní prozíravostí. Lihovar Ben Nevis koupil v roce 1941 za 20.000 liber. Ve stejný den prodal za stejnou sumu její sklady plné skvělé whisky a palírnu zavřel. Skutečný provoz "rozjel" až v roce 1955 a se záměrem vyrábět zde hlavně vynikající whisky. O několik desítek let později palírnu koupila zpět společnost Long John Distillers (Joseph Hobbs si ale ponechal většinový podíl).
- V současné je vlastníkem japonská společnost Nikka Whisky Distilling Company of Japan, kterou založil „otec japonského lihovarnictví“ Masatakou Takesuru (po první světové válce se lihovarskému řemeslu učil ve Skotsku). Nikka koupila lihovar Ben Nevis v roce 1989 a v roce 1991 obnovila výrobu, ve které pokračuje dodnes (držitelem licence ovšem stále zůstává Ben Nevis Distillery se sídlem ve Fort William).
Důležitou ingrediencí pro výrobu špičkové whisky jsou kromě vody, ječmene, kvasnic a případně rašeliny nebo vřesu také dubové sudy. V Ben Nevis se pro zrání whisky používají všechny typy sudů - hlavně pak Sherry Butts, Hogsheads a sudy z amerického bílého dubu po „bourbonu“. "Začali jsme ale používat i Port Pipes, Port Bodega Butts, Rum Barrels a Wine Casks", říká dále Colin Ross. Sudy mohou být před naplněním whisky zevnitř opáleny, čímž se ze dřeva uvolní vanilin. Sud whisky má při naplnění objem 500 litrů. Během 15tiletého zrání se díky odpařování sníží objem asi na 400 litrů, z nichž se nakonec vyrobí přibližně 570 lahví.
Lihovar Ben Nevis je unikátní palírna, která kromě jedinečné sladové whisky (single malt) vyrábí i vynikající míchanou whisky (blended) a také neméně exclentní watted malt whisky (směs výhradně sladových whisky). V 19. století zaměstnávala až 230 lidí, kteří měli navíc na starost také statek a stádo s 200 kusy hovězího dobytka masného plemene Highland. Whisky z Ben Nevis je svým stylem robustní, masitá a ovocitá, olejovitá s výrazným ovocným nádechem a vyváženým dubovým vlivem, v dokončení často s jemným náznakem kouře.
- A zajímavost na závěr: Sklady Ben Nevis se používaly při natáčení několika známých hollywoodských filmů - například Statečné srdce, Highlander nebo Local Hero. ↑ zobrazit méně.. zobrazit více ↓